Mój krótki życiorys

 

 Urodziłem się w Krakowie, gdzie uczęszczałem do szkoły podstawowej nr. 7 przy ulicy Szlak (obecnie w tym budynku jest liceum)  a po zmianie zamieszkania do szkoły podstawowej nr 5 przy ulicy Stalina - obecnie ulica Westerplatte. Już w VI klasie szkoły podstawowej rozpocząłem moją przygodę z chemią. Wtedy to zacząłem uczęszczać do pracowni chemicznej w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Krowoderskiej. W szkole podstawowej pełniłem wiele funkcji społecznych na rzecz klasy i szkoły oraz działając w harcerstwie (a był to okres burzliwych przemian tej organizacji).

Kończona przeze mnie szkoła podstawowa nr 5 została przekształcona w Liceum Ogólnokształcące nr XIII, do którego zostałem przyjęty po zdaniu egzaminu wstępnego. W  liceum kontynuowałem moją działalność społeczną na terenie szkoły oraz w organizacjach młodzieżowych. Na tym etapie  mojej edukacji zaczyna się przygoda z fotografią. Za działalność na terenie MDK zostaje mi wręczona złota odznaka MDK. Dzięki zwolnieniu z ustnego egzaminu maturalnego z matematyki  oraz, faktu że zdający chemię rozpoczynali pierwsi egzamin maturalny w tym Liceum, jako pierwszy w historii szkoły  skończyłem zdawać maturę stając się tym samym pierwszym maturzystą w historii XIII LO.

Po zdaniu matury rozpocząłem studia na kierunku chemia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Okres studiów to nie tylko sama nauka ale również działalność społeczna w studenckich organizacjach młodzieżowych. Równocześnie w czasie studiów pracuje jako instruktor społeczny w MDK, gdzie pod czujnym okiem instruktorki mgr Jadwigi Kotuły prowadzę kółko chemiczne. Na studiach rozpoczyna się trzecia przygoda tym razem z turystyką pieszą. Po przedstawieniu pracy magisterskiej pt. „Deuterowanie etosybenzamidopirydyn i fenetydydów kwasów karbosypirydynowych i ich widma w podczerwieni" oraz złożeniu egzaminu magisterskiego otrzymałem dyplom magistra chemii.

Po zakończeniu studiów moja przygoda z chemią trwa nadal gdyż rozpoczynam pracę w Katedrze Chemii Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Nie kończę też przygody z turystyką gdyż równocześnie z pracą na uczelni pracuję jako instruktor „godzinowy" najpierw w Pałacu Młodzieży (dawniej MDK przy ulicy Krowoderskiej) a następnie w MDK przy ulicy Grunwaldzkiej prowadząc kółko turystyczne. Natomiast fotografia pozostaje moim hobby w dalszym ciągu. Wakacje moje wypełnia teraz prowadzenie obozów wędrownych. Za pracę społeczną dla dobra dzieci otrzymałem ODZNAKĘ PRZYJACIELA DZIECKA. Na uczelni pełnie w tym czasie funkcje opiekuna dwóch roczników Wychowania Technicznego. Staram się udoskonalać proces dydaktyczny. Te lata, to lata zbierania doświadczeń, które zaowocują po obroni pracy doktorskiej.

Doktoryzowałem się z zakresu chemii organicznej. Na podstawie przedłożonej rozprawy doktorskiej pod tytułem "Poszukiwanie nowych biologicznie czynnych połączeń z grupy anilidów kwasów 2-, 3- i 4- chinolinokarboksylowych" oraz po złożeniu przepisanych egzaminów uzyskałem stopień doktora nauk chemicznych.W kilka lat po obronie pracy doktorskiej z przyczyn niezależnych ode mnie musiałem zrezygnować z prac związanych z syntezą związków organicznych i zająłem się badaniami w zakresie dydaktyki chemii. W celu bliższego poznania procesu nauczania chemii podjąłem dodatkowo pracę jako nauczyciel chemii w niepełnym wymiarze godzin w szkole podstawowej..

  Lata 80-te obfitowały w moje różne przedsięwzięcia. Moja trzecia pasja fotografia zaowocowała wydaniem książek o tematyce fotograficznej, nagrodami w konkursach fotograficznych oraz wystawami moich zdjęć. Uzyskałem też uprawnienia instruktora fotografiki I kategorii. Wydałem moją pierwszą książkę była ona o tematyce fotograficznej i napisałem mój pierwszy skrypt. Pełniłem funkcje pełnomocnika dziekana d/s studenckich, pełnomocnika rektora d/s kultury studenckiej. Byłem członkiem Zespołu Kwalifikacyjnego (egzaminacyjnego) na stopnie specjalizacji z zakresu chemii a następnie przewodniczącym tego zespołu. Za pracę dydaktyczną, naukową i za zasługi dla oświaty i wychowania otrzymałem ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI, MEDAL 40-LECIA, NAGRODĘ MINISTRA oraz MEDAL KOMISJI DEDUKCJI NARODOWEJ.

W następnych latach pełniłem funkcje członka Senackiej Komisji Dydaktycznej, byłem członkiem Zespołu Kierunkowego Chemii Centralnego Ośrodka Metodycznego Studiów Nauczycielskich. Byłem kierownikiem projektów badawczych realizowanych w ramach grantów KBN. Napisałem autorskie programy zatwierdzone przez Ministerstwo do nauczania chemii w szkole podstawowej oraz do nich podręcznik. Po reformie systemu szkolnictwa uczyłem nadal chemii w gimnazjum. Napisałem program i podręcznik do nauczania chemii w gimnazjum. Jestem współautorem programu i podręcznika da nauczania przyrody w szkole podstawowej. A po reformie w 2009 r. jestem współautorem podręcznika do chemii dla gimnazjum. Uzyskałem stopień awansu zawodowego: nauczyciel dyplomowany. Czerwiec okazał się dla mnie miesiącem przyjaznym w czerwcu uzyskałem dyplom magistra chemii, 13 czerwca broniłem pracy doktorskiej w czerwcu uzyskałem wsponiany już stopień nauczyciela dyplomowanego a 24 czerwca odbyło się na Uniwersytecie w Brnie moje kolokwium habilitacyjne. Na podstawie przedstawionej pracy „Pojmotvorný proces a význam definic v přírodních vědách" i zdaniu kolokwium habilitacyjnego zostałem mianowany docentem w zakresie nauk Pedagogicznych. Na podstawie uzyskanego stopnia naukowego w Czeskiej Republice uzyskałem w Polsce stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dziedzinie pedagogika.

Przez około 30 lat zasiadałem w Radzie Wydziału Mat-Fiz-Tech aż do przejścia na Wydział Geograficzno-Biologiczny. Byłem członkiem Senatu Naszej Uczelni. Otrzymałem medal im. Jana Harabaszewskiego (jeden w roku dla wybitnego dydaktyka chemii), medal Wydziału PedagogicznegoUniwersytetu w Trnawie, List Gratulacyjny Rektora Uniwerystetu w Starej Zagorze. Pracując równocześnie w Uniwersytecie Pedagogicznym, kilka lat pracowałem w Małopolskie Wyższej Szkole im J. Dietla prowadząc zajęcia na licencjacie z przedmiotów pedagogicznych. Do przejścia na emeryturę pracowałem na stanowisku profesora nadzwyczajnego kierując Zakładem Chemii i Dydaktyki Chemii. Byłem członkiem Rady Wydziału Geograficzno-Biologicznego oraz Rady Wydziału Pedagogicznego. Jestem recenzentem podręczników szkolnych w zakresie chemii. Recenzowałem zarówno podręczniki klasyczne, określane jako papierowe jak i e-podręczniki.

Przez sześć lat pracowałem na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie a przez pięć lat byłem kierownikiem Katedry Nauk o Wychowaniu. W roku akedemickim 2018/19 byłem ostatnim dziekanem (w wyniku nowej ustawy stanowisko to uległo likwidacji) Wydzału Nauk Społecznych oraz Wydzału Zarządzania i Turystyki. Pełniłem funkcje redaktora naczelnego naukowego czasopisma "Problemy współczesnej dydaktyki". W 2017 r nadano mi złoty medal BENE MERITO przez kapitułę MWSE w Tarnowie w unaniu krzewienie nauki oraz za zasługi dla uczelni. W 2019 r. na moje życzenie przestałem być pracownikiem etatowym MWSE w Tarnowie ale prowadziłem nadal zajęcia na godzinach zleconych.

Obecnie współpracuję nadal z Uniwersytetem Pedagogicznym W Krakowie. Obecnie jestem zatrudniony na 1/4 etatu w Uczelni Jańskiego. Jestem przewodniczącym Rady Naukowej czasopisma "Edukacja biologiczna i środowiskowa".br> Jako pierwszy w Polsce rozpocząłem badania z zakresy wykorzystania eyetrackingu w dydaktyce chemii. W mich badanich uczestniczą studenci w ramach prac magisterskich.
Jestem autorem ponad 350 artykułów i publikacji, kilku skryptów, kilkudziesięciu książek i podręczników. Redagowałem kilknaście monografii. Recenzowałem monografie naukowe oraz prace doktorskie zarówno w kraju jak i zagranicą. Wypromowałem doktorów (a dokładniej doktorki) w zakresie nauk pedagogicznych. Aktualnie mam kilka doktorantek i doktorantów. Główne kierunki moich badań dotyczą wpływu transferu ujemengo na trudności w nauczaniu oraz wykorzystania technik komputerowych do unowocześniania procesu dydaktycznego, ze szczególnym uwzględnienie unowocześniania treści nauczania oraz wykorzystania modelowania komputerowego jako czynnika pozwalającego na bliższy prawdzie przekaz obrazu mikroświata. Zajmuję się także tworzeniem programów nauczających i sprawdzających operacje wykonywane przez uczniów. Ostatnio poszerzyłem zakres moich zainteresowań badwczych o wykorzystanie badań eyetrackingowych w procesie edukacji.

W jesieni 2011 roku upłynęło 50 lat mojej pracy dydaktycznej i 45 lat pracy naukowej.
Z tej okazji w 2012 roku ukazała się książka: Jan Rajmund Paśko - naukowiec, dydaktyk, pasjonat; w 50-lecie pracy dydaktycznej i 45-lecie pracy naukowej

Pełny tekst książki

Powrót do strony głównej